top of page

O Nas,
czyli
Historia Niezwyczajnych

 

Niezwyczajna szkoła. Społeczna szkoła podstawowa specjalna z oddziałami przedszkolnymi w Józefowie, to placówka otwarta 1 września 2017r. Szkoła mieści się w dwóch budynkach, obydwa znajdują się w Józefowie.

Aktualnie do szkoły i oddziałów przedszkola uczęszcza 140 dzieci. 100 dzieci ma obywatelstwo polskie, 40 to dzieci z uchodźctwa, z Ukrainy.

Do naszej szkoły uczęszczają dzieci z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Uczęszczają tu dzieci od 3 do 18 roku życia. Największą ilość stanowią dzieci ze sprzężeniami, głównie autyzm z niepełnosprawnością intelektualną. Uczęszczają tu dzieci z niepełnosprawnością ruchową, niedowidzeniem, niedosłuchem, afazją. Kolejną dużą grupą są dzieci w normie intelektualnej, głównie z Zespołem Aspergera oraz zaburzeniami zachowania. Prawie połowa uczniów to dzieci niewerbalne, komunikujące się alternatywnymi metodami komunikacji.

Nasza szkoła specjalizuje się w pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania oraz agresją.

W obydwu budynkach zatrudnionych jest niespełna 100 pracowników. Ilość kadry wynika z ogromnych potrzeb naszych uczniów. W każdej klasie (oddziale) zatrudniony jest wychowawca oraz pomoc wychowawcy, które jest wsparciem wyłącznie dla jednej klasy.

Grupy klasowe są łączone zgodnie z potrzebami emocjonalnymi i edukacyjnymi dzieci. Oddziały są łączone na różnym poziomie klasowych, zgodnie z potrzebami uczniów. Praca nad zachowaniami jest głównym priorytetem szkoły.

Każde dziecko otrzymuje szereg terapii potrzebnych niezbędnych dla jego rozwoju. W szkole zatrudnionych jest 5 psychologów, 1 psycholog behawiorysta, 4 logopedów, 1 neurologopeda  (oraz specjalista Neuroflow) 4 pedagogów pracujących indywidualnie z dziećmi, 5 terapeutów integracji sensorycznej , 4 rehabilitantów ruchowych, 1 rehabilitant pracujący indywidualnie w wodzie. W szkole przeprowadzane są terapie indywidualne oraz grupowe ( Trening umiejętności społecznych oraz dendroterapia). 

Szkoła współpracuje z psychiatrą dziecięcym, który regularnie 2 razy w miesiącu odwiedza szkołę. Pani Doktor obserwuje dzieci w warunkach szkolnych i dzięki temu jest w stanie lepiej dobrać im leczenie. Wizyty lekarskie dla dzieci i ich rodziców są dostępne dla nich zgodnie z potrzebami.

Dzieci uczęszczają na cotygodniowe grupowe zajęcia na basenie. Wszystkie wymienione terapie są realizowane w ramach programów IPET. 

W szkole prowadzone są także zajęcia dodatkowe. Prowadzone są przez specjalistów z różnych dziedzin, z doświadczeniami w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Mamy w ofercie zajęcia ruchowe ogólnorozwojowe, Judo, taniec, szachy, programowanie, zajęcia teatralne.

Rodzice mają możliwość uczęszczania w Szkole dla rodziców oraz szkoleniach np. na temat ubezwłasnowolnienia, agresji oraz seksualności osób niepełnosprawnych.

Nasza szkoła jest placówką otwartą na dzieci i ich potrzeby. Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. W razie potrzeby współpracujemy z różnorodnymi specjalistami i placówkami z zewnątrz. Korzystamy ze wsparcia Superwizora Terapii Behawioralnej.

Wszyscy uczniowie z problemem agresji mają wprowadzone procedury zachowań. Aktualnie tworzymy specjalistyczna Politykę  antyprzemocową.

Staramy się by nasza szkoła wspierała dzieci i rodziców w najtrudniejszych chwilach edukacji i wychowania.

bottom of page